یکی از مشکلات رایج و دردسر ساز در اکثر گوشی های هوشمند، از جمله گوشی های برند سامسونگ، بروز مشکل در هارد موبایل است. برای این که بتوان به صورت دقیقی گفت که مشکل ایجاد شده در دستگاه از هارد آن است، باید از علائم خرابی هارد موبایل اطلاع داشت.

دقت کنید بعضی از علائمی که در ادامه ذکر خواهد شد ۱۰۰ درصد نمیتوان گفت مربوط به هارد است چرا که احتمال دارد مشکل از جای دیگری باشد اما علائم ظاهری آن مانند علائم خرابی هارد باشد مثلا یکی از علتهای خاموش روشن شدن گوشی میتواند هارد باشد در صورتی که امکان دارد این خاموش و روشن شدن به دلیل آسیب دیدن رام گوشی باشد و با یک فلش رام مشکل حل شود .

همچنین بخوانید : عیب یابی نرم افزاری یا سخت افزاری بودن خرابی گوشی 

۱۰ علامت خرابی هارد گوشی

۱- پاک نشدن اطلاعات و تنظیمات دستگاه پس از بازنشانی به تنظیمات کارخانه (فکتوری ریست)

۲- ریستارت شدن یا هنگ کردن دستگاه

۳- خاموشی کامل گوشی پس از فلش رام یا فکتوری ریست

۴- خاموشی خود به خود: گاهی اوقات گوشی خود به خود هنگام کار خاموش میشود. در این موارد احتمال خرابی هارد گوشی زیاد است ولی نمیتوان گفت این موضوع ۱۰۰ درصد مربوط به هارد است. اینکه خود به خود این اتفاق بیفتد نشانه مهمی است. بعنی گوشی صدمه ای مثل آب خوردگی یا ضربه نداشته است. هرچند گاهی پیش می اید که گوشی آب یا ضربه خورده و همان لحظه خراب نشده و این آسیب بعد از مثلا یک ماه به صورت خاموشی خود به خود ظاهر میشود.

۵- گوشی روشن میشود ولی بالا نمی آید (روی لوگو یا آرم شرکت سازنده گیر می کند): در این جور موارد ابتدا گوشی را فلش رام بزنید. اگر گوشی فلش نگرفت احتمال خیلی زیاد ایراد از هارد هست (البته تعمیرکار باید در زمینه نرم افزار متخصص باشد تا با بررسی خطای فلشر یا موارد دیگر به خراب بودن هارد اطمینان پیدا کند). البته گاهی اوقات گوشی روی آرم هست و فلش هم میخورد ولی باز هم بالا نمی اید. این مورد باید سخت افزاری چک شود چرا که مشکل هم میتواند از هارد باشد, هم cpu و هم موارد دیگر مثل آی سی تغذیه.

۶- گوشی روشن می شود, بالا هم می آید ولی نه می توان اطلاعاتی روی آن ریخت و نه میتوان پاک کرد: این مورد از علائم ۱۰۰درصدی خرابی هارد گوشی است.

۷- مشاهده پیغام Encrypt Unsuccessful هنگام بالا آمدن گوشی

خرابی هارد گوشی

خرابی هارد گوشی

۸- مشاهده پیغام Internal Storage Damaged هنگام بالا آمدن گوشی

خرابی هارد گوشی

خرابی emmc

۹- ویبره های متوالی هنگام بالا آمدن گوشی (در بعضی مدلها مثل HTC و Huawei شایعتر است).

۱۰- پریدن سریال (IMEI) و بیس باند در بعضی موارد.

راه حل ها :

یک راه حل ساده در مورد گوشی های خاموش و برای اطمینان از خرابی هارد گوشی، اول از شارژ بودن باطری مطمئن شوید و سپس دستگاه را به کامپیوتر متصل نمایید اگر دستگاه توسط کامپیوتر شناسایی شد و پیغام Found New hardware داد ۹۰% مشکل از هارد است .(روش ساده برای تشخیص خرابی هارد)

۲- گوشی های دارای cpu شرکت mtk وقتی هاردشان مشکل پیدا کند با فلش تول فلش نمی خورند و با منبع حدود ۱۲-۱۳ صدم جریان لحظه ای میکشند و صفر میشوند.
۳- گوشی های دارای cpu شرکت qualcomm وقتی هاردشان مشکل پیدا کند با پاور بین ۵ تا ۱۳ صدم جریان میکشند و این جریان ثابت می ماند. این رنج جریان کشی بستگی به مدل دستگاه دارد.

در صورت سوختن هارد گوشی از سپردن آن به مراکزی که دانش لازم را در این زمینه ندارند جدا پرهیز کنید .

حل مشکل گیر گردن روی لوگو اپل واچ